Ekologické zemědělství ve Zlínském kraji
Ekologické zemědělství ve Zlínském kraji
Dle údajů Ministerstva zemědělství na stránkách www.eagri.cz bylo do systému ekologického hospodaření ve Zlínském kraji k 12.1. 2015 zařazeno celkem 362 ekologických podnikatelů - s výměrou přes 36 500 hektarů (včetně necelých 2000 ha, které jsou zatím v přechodném období).
Z tohoto počtu je ve Zlínském kraji asi 338 ekologických zemědělců a 33 výrobců biopotravin. Někteří jsou jak současně jak výrobci, tak i ekozemědělci.
V okrese Hodonín je k uvedenému datu celkem 81 ekologických podnikatelů. Z toho 71 ekologických zemědělců a 22 výrobců biopotravin.
Pro porovnání: V celé ČR bylo k uvedenému datu 4414 ekologických subjektů. Z toho 3875 ekozemědělců a 514 výrobců biopotravin. V ČR je celkem vedeno v EZ necelých 475 000 hektarů půdy, z toho je přes 20 000 hektarů zatím ještě v přechodném období. Většina ploch jsou trvalé travní porosty.
Nejvíce půdy v ekologickém zemědělství má aktuálně Jihočeský a Karlovarský kraj.
Většinu těchto ploch tvoří ve Zlínském kraji trvalé travní porosty, orné půdy je v regionu jen malé procento. Je to dáno i přírodními podmínkami. Významnou část území pokrývají menší pohoří - například Bílé Karpaty, Beskydy, Hostýnské a Vizovické vrchy. Svažité pozemky nejsou příliš vhodné k orbě, zemědělci musí brát ohled například na nebezpečí eroze. Ekologické farmy v kraji se zaměřují zejména na chov skotu bez tržní produkce mléka (masná plemena) na loukách a pastvinách, v menší míře je rozšířen chov ovcí, mléčného skotu, koní a ostatních zvířat. Řada ekozemědělců pěstuje ovoce a někteří jej také zpracovávají nebo dodávají do hostětínské moštárny. Jsou zde i ekofarmy, které se specializují již řadu let na pěstování bio zeleniny, část zemědělců má zeleninu jako doplňkový sortiment k další produkci. V kraji se pěstují ekologicky i tržní plodiny – zejména obiloviny. Velká část produkce na orné půdě slouží zejména k zajištění krmiva pro zvířata. Několik málo ekofarem provozuje i agroturistiku.
Pouze některé z ekofarem svoji produkci dále zpracovávají nebo nabízejí k přímému prodeji ze dvora. Aby mohl být výrobek označen jako biopotravina, musí být nejen vyroben, ale také zpracován a distribuován dle zásad ekologického zemědělství. Většímu rozšíření zpracovatelských kapacit brání jednak přísné hygienické a veterinární předpisy, částečně také finanční možnosti zemědělců a zpracovatelů.
Kontakty na některé regionální ekofarmy, výrobce či prodejce najdete i na webových stránkách www.iskopanice.cz v Katalogu ekozemědělství Zlínského kraje a Hodonínska. Celorepublikový Registr ekologických podnikatelů vede Ministerstvo zemědělství. Je veřejně přístupný na stránkách www.eagri.cz.
Ekologické zemědělství v České republice
Oficiální seznam- Registr všech českých ekologických zemědělců, výrobců a zpracovatelů najdete na webových stránkách Ministerstva zemědělství www.eagri.cz .
Seznam ekologických zemědělců - členů PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Šumperk naleznete na www.pro-bio.cz. V tomto seznamu jsou uvedeni pouze někteří podnikatelé v ekologickém zemědělství, pouze takoví, kteří se stali dobrovolnými členy svazu.
V České republice jsou ministerstvem zemědělství pověřeny kontrolou v ekologickém zemědělství pouze čtyři organizace:
- ABCERT AG v Jihlavě www.abcert.cz
- Biokont CZ, s.r.o. v Brně www.biokont.cz
- KEZ, o.p.s. v Chrudimi www.kez.cz
- Bureau Veritas www.bureauveritas.cz
Tzv. úřední kontroly (kontroly kontrol) provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský ÚKZUZ www.ukzuz.cz