Kopanice a jejich okolí nabízejí řadu krásných míst. Nejlépe je asi poznáte, pokud se za nimi vypravíte pěšky. Je těžké doporučit návštěvníkům ta nejzajímavější, protože jich je celá řada, a navíc každý vyhledává něco jiného. Pro někoho jsou lákavé vyhlídky, jiný se raději projde hustým lesem, další se cítí nejlépe u vody či ve skalách. Pokusíme se proto na těchto stránkách shrnout alespoň několik orientačních tipů a doporučení. Věříme, že si cestu k dalším hezkým místům už najdete sami, podle toho, jak Vám to bude nejlépe vyhovovat, a také podle toho, jak Vám to dovolí čas, zdraví, příroda a počasí.
Vyhlídky
V posledních letech se stala velkým turistickým lákadlem rozhledna na Velkém Lopeníku
v nadmořské výšce 911 m.n.m., ze které je pěkný výhled nejen na Kopanice, ale i na široké okolí. Nejlépe se k ní z české strany dostanete buď z Mikulčina Vrchu přes Lopenické sedlo po zelené turistické značce, nebo z obce Lopeník po žluté značce. Přístupová cesta sem vede i z Velké Javořiny a ze slovenské strany. Rozhledna byla otevřena v roce 2005. Její výška je 22 metrů. Jde o dřevěnou kontrukci umístěnou na kamenné podsadě.
K dalším vyhlídkovým místům patří v kraji samozřejmě nejvyšší hora Bílých Karpat - Velká Javořina s výškou 970 m.n.m.. Odtud jsou krásné výhledy do okolí i bez toho, že by bylo nutné vystavět na vrcholu rozhlednu.
Jedny z nejkrásnějších výhledů můžete spatřit, pokud se vydáte do obce Vyškovec. Musíte však vystoupat až na hřeben a odtud se pak vydat po červené značce směrem ke slovenské hranici. Výchozím bodem pro tuto vyhlídkovou tůru mohou být například Hribovně (část Vyškovce), kde je točna autobusu, který přijíždí od Rasové (Nový Dvůr, Rasová). Je zde také možnost zaparkovat auto. Z Hribovní půjdete přes Kykulu a Machnáč a pak dále třeba až na Sokolí kameň, který už leží na Slovensku. Pěkná vyhlídka na široké okolí je i z chaty Vyškovec (dříve Valmont).
V části obce Vyškovec-Hribovně je postaven i malý kamenný pomníček americkým letcům, kteří zde zahynuli v roce 1944 během letecké bitvy.
Další menší rozhledny v okolí jsou například v Bystřici pod Lopeníkem, v Bojkovicích, v Suché Lozi ...
Obrázky z cesty na Sokolí kameň
V obci Žítková jsou také velmi pěkná místa s výhledem. Najdete je například, když se vydáte od obecního úřadu po modré turistické značce směrem k části Lokov. Na modrou značku na hřebeni navazuje pak červená značka vedoucí až k vrcholu Javorníka (782 m.n.m.) a je možné po ní pokračovat ještě dál. Červená značka však už vede z Lokova většinou lesem a nabízí jen omezené možnosti co se výhledů týče.
Další krásnou vyhlídkovou trasou na Žítkové je hřebenová cesta vedoucí od obecního úřadu směrem k části obce Boky.
Od žítkovského rybníka se můžete také vydat na horu Chabová (je už na Slovensku) po modré turistické značce, nebo ještě hezčí je cesta nahoru z autobusové točny nedaleko Penzionu Źítková, kde vede na Vlčí Vrch a k Chabové polní neznačená cesta. Jsou zde krásné výhledy, protože cesta vede po loukách.
Starý Hrozenkov leží v údolí, pokud tedy hledáte vyhlídky, musíte se vyšplhat na některý z okolních kopců. Z nich je však většinou výhled spíš jen na samotnou obec.
Naučné stezky v okolí
Naučná stezka Okolo Hrozenka - obnovené panely v roce 2015 i značení (zeleno-bílé)
Naučná stezka Moravské Kopanice - obnovené panely v roce 2015, značení zatím ne (modro-bílé)
Naučná stezka Lopeník - značení funkční, panely JIŽ NEFUNKČNÍ !!!!
Naučná stezka Květná
Bojkovická naučná stezka - ve špatném stavu.
V roce 2015 byla zcela nově zrekonstruována stezka Okolo Hrozenka. Zelenobílé značení NS. Trasa byla zkrácena - nyní má 14,4 km. Už neprochází Žítkovou, jako dříve, ale vede ze Starého Hrozenkova pouze na Vyškovec a potom pokračuje přes Vápenice kolem zvonice opět do Starého Hrozenkova. Na stezce je 8 zcela nových panelů, na nichž najdete zbrusu nové texty a další materiály - dokonce i ukázky kopanického nářečí a fotografie historické a současné. Stezku jsme realizovali společně se Vzdělávacím a informačním střediskem z Veselí nad Moravou www.vis.bilekarpaty.cz a konzultantem Ladislavem Ptáčkem www.interpretaceptacek.cz. Dali jsme si na ní záležet, snad se vám tedy bude líbit. Budeme rádi, když nám napíšete, zda vás stezka zaujala a inspirovala. Prostředky na obnovu poskytla Agentura ochrany přírody a krajiny. Děkujeme všem zúčastněným i sponzorům za bezvadnou spolupráci a podporu.
Stezka Moravské Kopanice také prošla rekonstrukcí - ještě na konci roku 2014. Realizaci zajišťovala soukromá firma www.koseni.cz ze Svídnice u Chrudimi, která vyhrála výběrové řízení. Trasa zůstala zachována, umístění jednotlivých panelů také (14 panelů), ale zatím nebylo obnoveno značení, proto je v některých místech již velmi špatně viditelné (mělo by se v roce 2021 obnovit). Obnovu značek by měl zajistit zřejmě postupně Klub českých turistů. Stezka vede z Hrozenkova a pokračuje hlavně kolem obce Žítková. Naučná stezka Moravské Kopanice má svůj základní okruh a odbočky. Celková délka je i s odbočkami asi 23 km (odbočky vedou směrem na Lokov a na Hutě). Základní okruh bez odboček asi 12 km.Modrobílé značení NS.
Obě stezky jsou vyznačeny i v některých turistických mapách.
Naučná stezka Lopeník nebyla zrekonstruována a s rekonstrukcí se ani nepočítá. Je již po dlouhých letech fungování ve velmi špatném stavu, na její údržbu nejsou finanční prostředky, proto scházejí na mnoha místech panely. Značení KČT obnovilo. Její návštěvu proto nedoporučujeme.
V roce 2012 jsme se Vzdělávacím a informačním střediskem Bílé Karpaty, o.p.s. spolupracovali na realizaci některých nových naučných stezek do mobilu tzv. beetaggů. Podrobnosti o virtuálních stezkách na www.taggmanager.cz . Některé tabulky však už bohužel zmizely.
Lomy
Pěknými a oblíbenými výletními místy jsou i opuštěné lomy, kde již byla dávno zastavena těžba. Nejznámější je asi Lom Rasová, který je také částečně zaplavený. Jde o přírodní památku, bývalý pískovcový lom. Najdete jej blízko motorestu Rasová, u hlavní silnice.
E50 mezi Bystřicí pod Lopeníkem a Starým Hrozenkovem blízko rozcestí na obec Komňa.
Zaplavený je i další maličký lom u obce Komňa nazvaný Modrá voda. K němu se dostanete buď přímo z obce Komňa, nebo od motorestu Rasová po zelené značce.
Lom ve Starém Hrozenkově
Čedičový lom leží i mezi obcemi Starý Hrozenkov a Žítková. Najdete ho, když se ze Starého Hrozenkova vydáte k Žítkové po naučné stezce Moravské Kopanice. Je u něj umístěn i jeden z panelů naučné stezky.
Lom Lokov
Málo známý je i maličký lom Lokov (Krhovský lom). K němu se dostanete po modré značce, která vede ze Žítkové přes Krhov až do Bojkovic.
Koupání
VNITŘNÍ:
Krytý bazén a wellness centrum je na Hotelu Kopanice na Žítkové a na Chatě Jana na Mikulčině Vrchu. Saunu a hydromasážní vanu vlastní Rekreační středisko Monte Lope v Lopeníku.
Pokud byste měli na koupání chuť v zimě, nebo když koupání venku počasí nepřeje, můžete využít nabídky Aquacentra Delfín v Uherském Brodě. Nové wellness centrum s bazénem je i na Chatě Jana na Mikulčině Vrchu. Kryté bazény jsou i v Luhačovicích- plovárna Luhačovice, Aquapark v Uherském Hradišti. Wellness pobyty a kryté bazény nabízí dále některé hotely a léčebná zařízení v lázeňském městě v Luhačovice.
VENKOVNÍ:
BAZÉNY A KOUPALIŠTĚ:
Na letní venkovní koupání je zařízeno jednak několik ubytovacích a rekreačních zařízení - například Kord (dříve Kordárna) ve Starém Hrozenkově, Rekreační středisko Lopeník, horská chata Vyškovec, penzion Patrik. Většinou slouží bazény a wellness hlavně ubytovaným hostům, mimo sezónu však lze v některých dohodnout i návštěvu neubytovaných- nutno ověřit možnost předem.
V roce 2007 byly v obci Starý Hrozenkov otevřeny nové menší obecní venkovní bazény pro veřejnost, které najdete v blízkosti fotbalového hřiště, v areálu kempu pro karavany. Bazény jsou běžně přístupné veřejnosti většinou jen o prázdninách. Nemusíte být hosty kempu.
Další větší koupaliště pro veřejnost pak najdete v Bojkovicích – nově v létě 2021 otevřeno po rekonstrukci http://www.bojkovice.cz/mestske-koupaliste-bojkovice/d-269907 , dále v Hluku, Uherském Brodě ( Aktuálně venkovní koupaliště v UB uzavřeno, bude zrušeno. Nové vznikne u Akvaparku Delfín), také v Luhačovicích nebo v Trenčíně. Pěkné koupaliště má i obec Pitín. Další bazény či koupaliště mají například Strání, Záhorovice, Nezdenice, Nivnice, Vlčnov.
PŘÍRODNÍ NÁDRŽE:
Kvalita vody v přírodních nádržích je proměnlivá, často v pozdějším létě spíše horší, a koupání v nich je na vlastní nebezpečí.
Rybníky, které je možné využít ke koupání, najdete ve Starém Hrozenkově (Rybník pod bazény, u celnice - v roce 2021 prošel rekonstrukcí, nyní je v něm příjemné koupání, je volně přístupný).
Horní rybník u kapličky v Hrozenkově (u areálu slavností) je ke koupání nevhodný.
Dále možno navštívit Rybník Javorec na Žítkové, který je soukromý www.javorec.cz . Rybník je chovný. Pořádají se zde i rybářské akce. Koupání možné, nejlépe po domluvě s majitelem. I možnost stanování po předchozí domluvě nebo ubytování v chatce.
Hrady a zámky
V červenci 2011 byl po rekonstrukci znovu otevřen zámek Nový Světlov v Bojkovicích. Funguje zejména jako kulturní centrum a hotel, kde se konají koncerty a divadelní představení. Je zde kromě prostorného sálu pro koncerty a divadla také restaurace a hotel. Zámek je soukormým objektem, nabízí však i prohlídky, většinou v letních měsících.
Další hrady v nejbližším okolí na české i slovenské straně: Brumov- Bylnice, Trenčín, Beckov, případně vzdálenější Buchlov. Často navštěvovaným hradem jsou Čachtice - hrad je po rekonstrukci. V pohoří Povážský Inovec je hezká zřícenina Tematín. Malá zřícenina je také na Vršatci.
U obce Komňa najdete také pozůstatky po hrádku Zuvačov.
Slovensko
Pokud byste se chtěli vypravit na výlet za hranice - na Slovensko, zajímavé a pěkně a přehledně zpracované informace o Trenčíně a jeho okolí najdete například na webových stránkách www.visittrencin.sk.
Zajímavé výlety můžete podniknout také třeba na Vršatec - vápencové bradlo (u obce Vršatské Podhradie). Je zde i naučná stezka a zřícenina hradu. Vršatské hradné bralo je zároveń přírodní rezervací.
Další zajímavý vápencový útvar je Krasín (516 m n.m.) v obci Dolná Súča. Na vrcholku kdysi asi do 16. století stával hrad Súča. Vede tam naučný chodník a jedná se zároveň o přírodní rezervaci
K procházkám zve pohoří Povážský Inovec. U Trenčína se nachází také nejstarší poutní místo na Slovensku Skalka nad Váhom.
Několik zajímavostí nabízí například i nedaleká Bošácká dolina, kam se dostanete buď přes obec Březová či přes Slovensko. V dolině je několik minerálních pramenů a v obci Zemianské Podhradie i pamětní dům Jozefa L'. Holubyho (evangelický farář, významný přírodovědec, historik, archeolog, národopisec) a L'udovíta Riznera (první slovenský bibliograf). Hned vedle domku je i unikátní empírový evangelický kostelík.
Když pokračujete dolinou dále, dostanete se až do vesničky Haluzice, kde je známá Haluzická tiesňava, zřícenina opevněného románského kostelíku a také rozhledna Hájnica. https://turisticky.sk/vylet/haluzicka-tiesnava/
Zajímavá muzea v okolí Uherskobrodsko
Návštěva domku poslední žítkovské bohyně Irmy Gabrhelové
Zájemci mohou navštívit také domek poslední bohyně Irmy Gabrhelové, který dnes patří rodině Mizerových, která zde zřídila soukromé muzeum poslední bohyně. Domek je přístupný většinou od 1.4. do 31.10.
- Prohlídka s výkladem trvá cca 60-90 minut
- Otevírací doba je každou sobotu, neděli a ve svátky vždy ve 13.00 hod., 14.30 hod.. Na tyto prohlídkové hodiny není potřeba se telefonicky objednávat.
- V případě zájmu o prohlídku pro větší uzavřenou skupinu v počtu alespoň 10ti a více lidí je možné se telefonicky domluvit na individuální prohlídce
- Taktéž je možné se domluvit na individuální prohlídce mimo uvedené sobotní a nedělní otevírací časy, ale za předpokladu minimální 4 členné skupiny a více
- Dotazy, doplňující informace nebo objednávky můžete uskutečnit buď přes náš e-mail: petr.mizera@volny.cz nebo zavolat na telefonní číslo 608 467 901. Další informace i ubytování v sousedství muzea najdete na webových stránkách www.chalupazitkova.cz
Muzeum v Bystřici pod Lopeníkem
V létě 2016 bylo otevřeno malé muzeum v Bystřici pod Lopeníkem č.p. 77. Domek je ukázkou lidového stavitelství. Můžete v něm shlédnout i dokumentární či přírodopisné filmy z Bílých Karpat. Vstupné dobrovolné. Prohlídku si můžete objednat na telefonu 736 445 006.
Lopeník – stavení s doškovou střechou č. 141
V Lopeníku můžete vidět také kopaničárské stavení (památkově chráněný domek) s doškovou střechou č. 141 známý jako “Stará Pančaveň”. Pochází z poloviny 19. století. Je z nepálených cihel, dřeva, došků. Dům je ale trvale obývaný.
Venkovní prohlídky možné od středy do neděle od 10,00 do 18,00 hodin. Po předchozí domluvě s majitelkou možná i prohlídka dvora s koláží ručně vyráběných sudů ( původní majitel byl bednář), případně historické půdy s doškovou střechou:
Kontakt na majitelku paní Vlčíkovou: 607.752 594; 907 303 221. E-mail: doskova.chalupa@gmail.com
Vstupné dobrovolné. Nedá se až k němu přijet autem.
https://obec-lopenik.cz/navstivte-posledni-kopanicarske-staveni-lopenik-c-p-141/
Další muzea v okolí
Muzeum Bojkovska v Bojkovicích
Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodě
Muzeum zvěrokleštičů v Komni
Památník J.A. Komenského v Komni
Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově (www.slovackemuzeum.cz)
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti (různé expozice)
Muzeum v Šumicích (kroj, řemesla, bydlení)
Pipalův Válcový vodní mlýn v Šumicích
Vzdálenější
- Dům přírody Bílých Karpat ve Veselí and Moravou NOVINKA!!! – otevřeno nově od března 2024
- Muzem vesnice jihovýchodní Moravy ve Strážnici
- Městské muzeum ve Strážnici
- Muzeum oskoruší ve Tvarožné Lhotě
- Větrný mlýn v Kuželově (u Velké nad Veličkou)
- Archeoskanzen v Modré
- Muzeum jihovýchodní Moravy (různé expozice v několika obcích)
- Muzeum a památkové domky v Hluku
- Vrbecké muzeum v Hrubé Vrbce
Výlety za uměním
Také nás nedávno navštívili majitelé Ateliéru Žampach z Uherského Brodu, kteří se zabývají vývojem, produkcí a prodejem reliéfně pískovaného skla, aby nám představili svůj ateliér i tvorbu. Pokud tedy hledáte nový zajímavý skleněný prvek do svého bytu či domácnosti nebo dárek pro své přátele či blízké, navštivte ateliér na webu nebo přímo v Uherském Brodě. Určitě si vyberete z neuvěřitelně pestré nabídky tohoto velmi zajímavého ateliéru. V našem infocentru můžete získat také slevovou kartičku, která vám umožní při nákupu skla v ateliéru uplatnit 10% slevu.
Výlety za dobrým jídlem
V našem Katalogu ekologického zemědělství Zlínského kraje a Hodonínska na našem webu najdete také ekologické zemědělce a výrobce biopotravin, kteří nabízejí zajímavé regionální výrobky. Někdy je i kvalitní regionální jídlo nebo nápoj vděčným suvenýrem z výletu nebo dovolené.
Nedaleko od Starého Hrozenkova najdete například obec Hostětín, ve které už od roku 2000 funguje moštárna vyrábějící několik druhů moštů v kvalitě bio a sirupů. Výrobky je možné si nakoupit přímo na moštárně. Obec Hostětín je známá také různými modelovými ekologickými projekty (pasivní dům, kořenová čistírna odpadních vod, výtopna na biomasu, naučná stezka, stará sušírna ovoce ....). Působí zde také Ekocentrum Veronica, které realizuje pro skupiny i exkurze po ekologických projektech v obci a má řadu zajímých aktivit.
V Krhově (u Bojkovic) působí malá rodinná ekologická farma Koldokol, která zpracovává ovoce a byliny a vyrábí z nich biolády nebo sirupy a čaje. Nově má od roku 2017 zřízenu manufakturu s obchůdkem na bývalé celnici ve Starém Hrozenkově. Prodávají zde i další ovocné i neovocné produkty od jiných výrobců. Třeba i sýry a klobásky. Stavit se můžete v obchůdku i na kávu.
V Komni je další pěstitel a zpracovatel ovoce Ekosady Komňa www.biosvestky.cz . Ovoce suší a vyrábějí i výborná povidla. Prodávají i med. U sadu je i malá velmi pěkná naučná stezka zaměřená na ovocnářství a přírodu.
V obci Žítková (č.p. 201) pak mají malou zpracovnu ovčího mléka a vyrábějí a prodávají zde ovčí produkty manželé Šustekovi – Sýr od kapličky tel. + 420 725 114 849 (sýry, brynzu, žinčicu, oštěpek). Výrobky jsou však dostupné jen většinou od dubna do října. V zimě a mimo uvedené období většinou k dispozici nejsou. Na kolibě si můžete od jara do podzimu i odpočinout, otevřeno je malé občerstvení.
Pokud hledáte pestrý celoroční sortiment bio mléčných výrobků (z kravského mléka), můžete zajet kousek dál do Štítné nad Vláří (30 km) na Ekofarmu Javorník www.ekofarmajavornik.cz . Zde ve faremní prodejně můžete zakoupit celoročně bio mléko i široké spektrum dalších bio výrobků ( jogurtové nápoje, jogurt, eidam, hermelín, balkánský sýr, čerstvý sýr, tvaroh aj.) a také pečivo z faremní pekárny.
V nedalekém Krhově najdete sběračku a zpracovatelku bylinek paní Šárku Polanskou www.zkopanic.cz . Po předchozí telefonické domluvě si můžete u ní zakoupit různé výrobky z bylinek (sirupy, zavařeniny, mošty aj.)
Na Žítkové provozují od jara do podzimu stánek s občerstvením a domácím chlebem Miškaříkovi. Nachází se na naučné stezce Moravské Kopanice u panelu č.7. https://odpocivadlo-u-hajtmanu.webnode.cz/ Funguje o víkendech a svátcích od jara do podzimu.
Od jara do podzimu funguje většinou o víkendech (v letní sezóně častěji) i v nedalekých Bojkovicích ve směru na Luhačovice také sympatické Bistro na kopci
Kde se můžete najíst na Kopanicích (restaurace pro veřejnost a další)
Starý Hrozenkov:
Motorest Trial Starý Hrozenkov http://motorest-hrozenkov.cz/
Bufet na celnici (č. 309) s teplou kuchyní Starý Hrozenkov (otevřeno jen Po-Pá)
V obci také Hospůdka u pošty (jídlo jen drobné příležitostně), kavárna u kulturního domu (otevřeno jen Pá-So, drobnosti brambůrky, hranolky aj. ), Bufet na sportovní hale u školy (k jídlu jen drobnosti např. hranolky, mražená pizza..)
Stánek p. Luptáka s prodejem vlastního chleba a slovenských sýrů na cenici https://www.vyrobkyzkraje.cz/vyrobce/mala-pekarna-a-prodej-slovenskych-syru-p-luptak/
V centru obce je také prodejna COOP kde je možné zakoupit běžný sortiment potravin. Otevřeno Po-Pá 7-17,00. So 7,00- 10.00 hodin.
Potraviny Petra – otevřeno celý týden – v sobotu a neděli jen dopoledne do 11,00 hodin. K dispozici i káva, zákusky, lahůdky.
V obci funguje také Masna s Vinotékou Starý Hrozenkov – v bytovce kde sídlí i pošta.
Žítková
Hotel Kopanice www.hotelkopanice.cz
Penzion Žítková č. 19 www.penzionzitkova.cz – POZOR! otevřen pouze víkendový venkovní bufet, penzion jinak uzavřen – jen pro tábory, soustředění souborů atd.
Nová irská hospoda Ralph's RESTAURANT& PUB na Žítkové č. 37 (v centru obce naproti obecního úřadu) https://www.facebook.com/Ralphs-Restaurant-113982153340024/?ref=nf&hc_ref=ARQFh6u9S12QuFYkx_rI4-8c8tCPUHO77pDNgYYRq5m0aFB53yMWSZJ54Cx_BUVXDlk
Přibližně od dubna do září otevřeno občerstvení na salaši u Šusteků i s nabídkou ovčích sýrů. Žítková Boky 201.
Od jara do podzimu otevřen o víkendech a svátcích stánek s občerstvením a domácím chlebem na Žítkové na trase naučné stezky Moravské Kopanice https://odpocivadlo-u-hajtmanu.webnode.cz/kontakt/
Vápenice
Bistro Formanka (Vápenice 164, odpočívadlo u silnice E50 nad Starý Hrozenkovem před odbočkou na Bojkovice)
Vyškovec
Chata Vyškovec www.chatavyskovec.cz
Lopeník (a Mikulčin Vrch)
Chata Jana, Lopeník 78 ( Mikulčin Vrch) www.chatajana.com
Penzion Patrik na Mikulčině Vrchu www.mikulcinvrch.cz
Bufet na Chatě Lopata Mikulčin Vrch 37 http://www.skicentrumbilekarpaty.cz/#novinky
Bar má také Chata Lopeník v obci Lopeník www.lopenik.cz . Restaurace je pro ubytované.
Další zajímavá výletní místa ještě pro Vás postupně doplníme.
Tipy na výlety do vzdálenějšího okolí
Pokud jste již Kopanice prošli křížem krážem, a máte chuť se podívat i někam dál, zkuste se inspirovat v následujícím přehledu dalších tipů na výlet:
Další tipy na výlety a akce v celé Východní Moravě můžete najít například na webu centrály cestovního ruchu Východní Moravy www.vychodni-morava.cz
Regionální portál pro cyklisty www.vmnakole.cz
Kopanicemi prochází i Cyrilometodějská stezka směřující z poutního místa Skalka nad Váhom na Velehrad www.putujmebezhranic.cz
Další zajímavý regionální portál www.slovacko.cz
Zajímavé akce v regionu i celé ČR najdete na portálu Kudy z nudy www.kudyznudy.cz
Regionem procházejí také dálkové stezky – tzv. jižní a severní stezka, které vedou kolem hranic České republiky. další informace na www.viaczechia.cz